1. měsíc miminka aneb Perný začátek

 miminka a zrak

1. rok je pro dítě formujícím obdobím života.

Během této krátké doby dochází k nejrychlejšímu a nejsložitějšímu vývoji nervové soustavy a psychomotorických schopností. Náš průvodce prvním rokem dítěte vám zodpoví mnohé otázky ohledně vývoje a též poskytne spoustu praktických rad a informací, jak své miminko během tohoto vývoje co nejlépe stimulovat.
 zrak miminka ve 3 tydnech

            Narozením končí období bezpečného klidu v matčině děloze a začíná náročná adaptace na okolní svět.

Kdy miminko pozná maminku

Ihned po porodu rozezná matčin hlas a vůni.

Vše ostatní je však pro něj nebezpečné a cizí. Trpělivou stimulací a vystavením správným podnětům pomůžete miminku tuto změnu snáze překonat.  jak vidí kojenci

Jen chviličku po narození začne miminko vstřebávat ohromné množství vjemů z okolí a všechny jeho reakce vznikají na základě vrozených reflexů a instinktů. Zkušenosti, které nasbíralo v matčině břiše, se znásobují. Nejsilnějším z instinktů je přežití, který se projevuje jako vysoce vyvinutý hledací a sací reflex.

jak vidí měsíční miminko

Kromě toho, že miminko v prvním měsíci často pije, také často spí. V tuto chvíli jsou aktivity, které vedou k ukojení jeho biologických potřeb, jediné, které jej zajímají. Ke komunikaci se svým okolím používá novorozenec pláč a křik, které představují základ sociální interakce. Už v tuto chvíli je možné rozeznat, zda jde o hladový pláč nebo například pláč z bolesti.

 zrak dvoumesicniho miminka

Mozek novorozence je již plně vyvinut a nervové buňky se dále rozrůstají a vytvářejí nová spojení. Těchto spojení vznikají v prvních dvou letech života neuvěřitelné 2 miliony za vteřinu! Abychom tento vývoj jak se patří podpořili, musíme dítě vystavovat správným podnětům. 

zrak tříměsíčního miminka

            Schopnost vidět je získaná funkce, kterou je třeba rozvíjet a podporovat. Oči novorozence ještě nejsou zcela adaptované na neobvyklé množství světla, které bylo až dosud tlumeno matčiným tělem. Novorozenec zpočátku vidí maximálně na vzdálenost 18 - 25 cm, a to velmi nejasně. Zajímavé je, že v této fázi vidí dítě všechno vzhůru nohama. Teprve později se mozek naučí přetáčet objekty, na které se dívá, do správné polohy. Miminko také nedokáže na nic fixovat zrak, to souvisí s nezralostí očních pohybů a prostorového vnímání. 
 jak daleko vidi miminka

            Je to neuvěřitelné, ale už pravidelný rytmus chování, koupání, přebalování a krmení obsahuje pro miminko tolik důležitých informací o výchově. I během úplně běžných úkonů předává totiž maminka dítěti mnoho smyslových vjemů. Rozvoj smyslů je v tomto období klíčová záležitost. 

A co můžete pro jejich správný vývoj udělat?
 zrak novorozencu

  • Poskytovat dítěti dostatek vhodných podnětů
  • Podporovat jeho zrak a sluch tím, že jej učíme fixovat oči na konkrétní předmět
  • Nezahlcovat dítě mnoha podněty, ale dodávat mu je postupně
  • Nespěchat na něj, pokud o podnět nejeví zájem, je lepší zkusit to později
  • Nebýt příliš hrr, v tomto období se dítě snadno lekne, podněty mu tedy poskytujeme citlivě a opatrně

 

Z výše uvedeného vyplývá, že nemá cenu vašemu miminku pořizovat hromadu barevných hraček, protože takové množství podnětů není schopno vstřebat. Mnohem lepší je pořídit mu kvalitní hračku, která jeho smyslům poskytne potřebné podněty. Platí, že jedna speciálně vytvořená černobílá hračka vydá za celou krabici hraček obyčejných.

 

Hledáte inspiraci, která hračka by to mohla být?

stimulační kartičky pro miminka


Černobílé kontrastní karty jsou ideální pro učení fixace očí na předmět.

jak vidí miminka

Černobílá úchopový míček s různými materiály rozvíjí jemnou motoriku.

zrak novorozenec

Černobílá liška - spirála na kočárek poslouží i na cestách.

zrak u miminka

Kontrastní černobílé leporelo podporuje rozvoj senzomotorických schopností.

Jak vývoj pokračuje se dozvíte v článku - 2.měsíc miminka aneb 1. úsměv.

Upraveno 21.5.2022

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení