Poštovné zdarma a dárek při nákupu nad 1300 Kč.

Jak vidí novorozenec aneb Význam černobílých obrázků

600_jpg

Miminko je 9 měsíců zvyklé na přítmí v bezpečném prostředí dělohy a tak je zrak je nejméně vyvinutý smysl. Byť se narodí s fungujícím zrakem, není tedy ještě zcela funkčním. Čeká jej zdlouhavý, prakticky roční vývoj. Zdravý novorozenec vnímá světlo a tmu. Dobře se cítí v příšeří, ostré světlo jej pálí a zneklidňuje.

vývoj zraku u novorozenců

 Po narození vidí objekty na 20-30 cm, což je vzdálenost, která ho odděluje od tváře matky při krmení a mazlení. 

Později se mu jako z mlhy začínají vynořovat obrysy lidí a předmětů. Někteří rodiče se mohou obávat, že zrak jejich miminka není zcela v pořádku, zde je potřeba dát na vlastní intuici. Nikdo nezná miminko lépe než rodiče.

Kontrastní kniha pro novorozencePokud mají pocit, že miminko stagnuje ve vnímání vizuálních podnětů, je na čase poradit se s lékařem. Význam to má od 6. měsíce. Dříve není dětské vidění ještě natolik zralé, aby dokázalo zaměřit oči na nekontrastní předmět při pohledu zblízka. Kolem 6. měsíce začíná být aktivní zrakové centrum ostrosti.

Černobílé pro miminka

Na čem sledovat, zda má jejich malé oči v pořádku? Především, zda se otáčí za světlem, za hračkou, jestli mu oko neujíždí příliš do strany a taky zda barva zornice je černá a nijak se nezabarvuje. 

Jak miminko vidí

kontrastní karty pro novorozence - les

Novorozenec

Vše vidí v  odstínech šedi. Rozeznává světlo a tmu, dobře vnímá vysoce kontrastní tvary a vzory. Též vnímá pohyb. Vidí ostře jen do 20 až 30 cm. Je to přesně vzdálenost, která mu stačí, aby poznalo matku, když ho drží v náručí, prs, když ho kojí. Vzdálenější předměty i osoby vidí rozmazaně. Zaostřování je namáhavé, oční svaly nejsou dost vytrénované.

 stimulační obrázky pro miminka

 

1. měsíc  

Rozeznává některé barvy, pokud je vidí dostatečně zblízka. Svižně zaostřuje na vzdálenost 20 až 30 cm. Poznává tváře i předměty před sebou a dokáže za nimi pootočit hlavu, když se pohnou.

Černobílá stimulující kniha

Nejlépe vidí velké vzory a kontrastní barvy. Barevné obrázky s množstvím detailů se slévají do jedné rozmazané skvrny.

2.měsíc

Miminko ve své blízkosti vnímá jasnější obrysy předmětů, barvy jsou intenzivnější. Pomalu přestává šilhat. Na významu získávají zvukové hračky, je možné zavěsit nad postýlku mobil ve výrazných barvách, asi 25 cm od tváře.child-3046491_1920B

3. měsíc

Fixuje předměty podstatně déle, jistěji rozlišuje známé tváře. Plynule přechází pohledem z jednoho objektu na druhý, bez nutnosti točit hlavou. Vidí ostřeji předměty ve své blízkosti.

4. měsíc

Vnímání světla a barev se zlepšuje. Všímá si více detailů na předmětech ve svém okolí. Poznává rodiče. Začíná vnímat hloubku a prostor. Natahuje se po předmětech, snaží se je uchopit. Se zájmem sleduje ruku a objekt svého zájmu. Předměty v ruce pečlivě zkoumá.  Je dobré střídat barvy i tvary hraček.  

 

Video s reakcí novorozenců na kontrastní karty.

5. měsíc

Rozlišuje víc odstínů a začíná vnímat nejasně předměty v pozadí. Zkouší, jak jsou daleko a podává si ten, na který dosáhne.

6. a 7. měsíc

Výrazně lépa zaostřuje na větší vzdálenost a dívá se všemi směry. Sleduje pohybující se předmět bez otáčení hlavy. Už z dálky rozeznává lidi.

stimulační kartičky pro miminka 

 8. měsíc

Sleduje pohyby v okolí a více si uvědomuje předměty ve svém okolí. Rádo si hraje na schovávanou. Baví ho ukrývání a následné ukazování hraček

9. měsíc

Barva duhovek je takřka definitivní, dále se bude měnit pouze odstín. Velmi vzdálené předměty vidí rozmazaně.

10. měsíc

Opět vidí lépe na dálku bez rozeznávání detailů. 

 kontrastní karty pro novorozence - les

11. měsíc

Vidí téměř dokonale, pozadí je jasné, odhadne vzdálenosti a z dálky poznává známé tváře. Rozvoj akceleruje pohyb v prostoru. Lezení podporuje vnímání rovnováhy.

kdy miminko vidí

12. měsíc

Vidí stejně jako dospělý, všechny detaily i barvy. Je velmi zvídavé a stále něco objevuje. Další životní dovednosti jej čekají...