1. měsíc miminka, jak to vidí doktorka?

Bez-názvu-1

Jmenuji se Tereza Sochorcová (za svobodna Filová), jsem nadšená dětská lékařka a čerstvá maminka.

Svoji práci miluji a beru jako poslání. Věnuji se jí i mimo „pracovní dobu“, zapojuji se do mnoha projektů a maminkám často pomáhám on-line.

Před narozením Bertíka jsem hledala vhodné kontrastní hračky pro jeho rozvoj. Nabídka Šapita je pěkná, ovšem popisky a blog mě nadchnuly tak moc, že jsem se rozhodla přidat a podělit o svoje zkušenosti z oboru ověřené mateřstvím.

V ordinaci často vídám rodiče, kteří přijdou s miminkem k 1. prohlídce. Miminko je zahrnuto hromadou hraček, rodiče na něj mluví hlasitě a miminko nešťastně pláče.

Je velká škoda, že se v předporodních kurzech dává jen malý důraz na to, co je pro novorozence vhodné pořídit a edukovat nastávající rodiče v tom, jak bude miminko vnímat okolní svět.

Miminko totiž ihned po porodu rozezná pouze

  • maminčin hlas (otcův také, pokud je aktivní a na bříško těhotné ženy zblízka a pravidelně promlouvá),a
  • uklidní ho tlukot maminčina srdce
  • vůně. Proto miminko utiší, když maminka např. svůj šátek či tričko položí miminku do postýlky a ono je tak “ošáleno” maminčinou vůní.

Z výše uvedených schopností vyplývá, že je zbytečné, až stresující, ukazovat miminku barevné hračky nebo jimi plnit postýlku.

Potřeby miminka v této vývojové fázi zahrnují - pravidelné krmení, přebalování, chování a dostatečný čas a klid k odpočinku.

Novorozenci

  • mají často tzv strabismus “šilhání” (fyziologický je lehký divergentní strabismus, tj jedno nebo obě oči utíkají zevně k uchu),
  • otáčí se za světlem,
  • pohyb očí je v horizontální rovině.
  • Vidí jen na krátkou vzdálenost pouze větší předměty v úhlu 45–60 stupňů (tj. krátce zafixuje velký předmět v zorné linii),
  • fixace je monokulární střídavě jedním a druhým okem. Zraková osrost je při narození nízká (cca 20/400).
  • Dítě zatím neumí akomodovat (=zaostřovat blízké předměty na sítnici oka).

Konec 1. měsíce

Narůstá u miminka svalový tonus, na bříšku o něco déle udrží zvednutou hlavičku,  jinak je velmi podobný zralému novorozenci.

4. týden

Na malou chvilku sleduje velký světlý či lesklý předmět umístěný před očima ve vzdálenosti 30–50 cm v úhlu 90 stupňů.
Fixace je ještě monokulární.
Miminka vidí pouze kontrastní věci, proto jim musíme dávat kontrastní hračky (černo-bílé nebo černo-bílo-červené), aby se učili fixovat.

Zahrnování příliš mnoha podněty je kontraproduktivní. Rodiče těchto dětí potom přicházejí do ordinace zoufalí, že je miminko velmi plačtivé, když nespinká, tak nedokáže jen v klidu sledovat.
 jak vidí novorozenec

Syn Bertík bojoval na JIP, kde ho umístili pár minut po porodu do inkubátoru.

Když mi Berítka dali, byla jsem v emocionální bouři. Do dnešních dnů jsem v úžasu nad tím, jak se ve mně otevřela náruč pro nekonečnou lásku.

Okolní svět byl nic, Bertík byl moje všechno.

Po náročném začátku jsem se uklidnila a věděla jsem, že Bertík potřebuje stimulovat po všech stránkách. Pomalu, citlivě a trpělivě.

O komplexní metodě třeba napíši v jiném článku. Zde se věnuji očnímu cvičení.

jak vidi miminka

Kartičky měl vždy cca 20 cm od obličeje, ve vzdálenosti větší bylo vidět, jak přestává reagovat.

Zároveň by to vedlo k jeho zbytečně únavě. Uvidíte sami, jak bude Vaše miminko krásně očima obrázky sledovat, na rozdíl od barevných a často hlučných hraček , které ho jen rozladí.
Nyní obrázky používám i kvůli predilekci hlavy, lepím mu je vždy na opačnou stranu např i u přebalování, abych ho donutila hlavičku otáčet na “méně oblíbenou” stranu.

miminko 3 měsíce

Přeji pěkný den, MUDr. Tereza Sohorcová (Filová).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení