Vliv drog na prenátální vývoj dítěte

Vliv nikotinu na kojence

Kouření žen očekávajících syny 2× zvyšuje riziko, že se jejich synové dopustí násilného trestného činu nebo jejich většího počtu.

Pokud se kouření kombinuje s dalším nepříznivým vlivem (např. samoživitelka, nechtěné těhotenství), stoupá riziko, že se chlapec dopustí trestného činu, nebo jejich většího počtu 14×.

fetální alkoholový syndrom
Ženy, které pijí v těhotenství alkohol, ohrožují děti vznikem fetálního alkoholového syndromu (FAS).

FAS děti mají charakteristicky postižený obličej a inteligenci hluboce pod normou, tento stav je nezvratný. FAS patří mezi nejčastější známou příčinu mentální retardace dětí. Postihuje průměrně 2 děti z 1000. Děti rodičů, kteří užívají alkohol, mají častěji poruchy chování, poznávacích funkcí a v průběhu života se často stanou závislými na alkoholu, podobně jako jejich rodiče.
Kromě FAS může alkohol způsobit dětem i jiné poruchy, kterým se souhrnně říká „fetal alcohol effects“, tj. ovlivnění plodu alkoholem. Patří sem desítky poruch, např. snížená inteligence, poruchy počítání, poruchy pozornosti, špatné soustředění, poruchy paměti a uvažování, hyperaktivita, impulzivita a poruchy chování.
K vývoji této poruchy stačí velmi malá dávka alkoholu, v mírnější formě postihuje 1 dítě z 3000.

Závislost v těhotenství a její vliv na dítě

V současné době roste počet matek, které v těhotenství užívají heroin, kokain a další drogy.

Vliv drog na nenarozené dítě je zatím méně známý, než například vliv alkoholu. Drogy způsobují závislost novorozenců, což může dítě i ohrožovat na životě. Například po užití kokainu těhotnou ženou, vznikají ložiska nekróz (odumřelé tkáně) v mozku dětí. Marihuana opožďuje vývoj paměti a řeči.

 Vliv těžkého hladovění na vývoj dítěte

Během 2. světové války bylo v Holandsku mnoho těhotných žen vystaveno těžkému hladovění. Zjistilo se, že jejich děti v dospělosti častěji onemocněly schizofrenií. Běžnou schizofrenií častěji trpí muži než ženy, u schizofrenie, způsobené hladověním, byly ve větší míře postiženy dívky. Je tedy zřejmé, že těžké hladovění těhotných žen nepříznivě ovlivňuje mozek jejich nenarozených dětí, tak, že v rané dospělosti mohou onemocnět schizofrenií, a to v nezvyklém poměru pohlaví.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení