5. měsíc miminka aneb Zkoumání začíná

vývoj dítěte 5 měsíc

5.měsíc přináší do života miminka další významné pokroky, a to především v oblasti rozvoje motoriky. Tento měsíc je charakteristický tím, že miminko chytá svou nožičku a strká si ji do pusinky

kojenec vývoj

            Miminko již naprosto dokonale zvládá polohu na bříšku, ve které již dokáže natahovat obě ručičky, uchopit hračku a hrát si s ní. Většinou se opírá o natažené ručičky, občas je však upaží a zvedne nožičky do pozice jakéhosi “letadýlka”. Svaly zad a šíje jsou již natolik silné, že dítě vydrží v poloze na bříšku klidně několik desítek minut. Díky posíleným svalům se navíc dokáže ze zad otočit na bříško a nazpět.
 jak vidi 5 mesicni miminko

            V tomto období si dítě osvojuje stále více seberozvojujících aktivit, kterými se dokáže samo zabavit. Pokud jste se těšili na období, kdy bude vaše miminko všechno zajímat, právě nastalo. Kojenec uchopuje jednou ručičkou tu druhou, zkoumá své prsty, hýbe rukama před očima. Manipuluje s různými předměty, fascinovaně je zkoumá. Toto aktivní získávání zkušeností má ohromný význam pro jeho budoucí vývoj.
  hračky pro 5 měsíční miminko

            Smysly jsou již natolik vyvinuté, že se miminko lépe orientuje ve svém okolí. Dokáže již s jistotou sahat po předmětech ve svém okolí a různě s nimi manipulovat, což vede k rozvoji koordinace mezi zrakem, hmatem a pohyby těla. Tento základ vizuomotorické koordinace, která se ještě bude vyvíjet několik dalších měsíců, pomáhá dítěti při chápání prostoru a vlastností předmětů. Pohyby kojence v 5. měsíci přestávají být trhané a nekoordinovatelné. Každý pomalý a táhlý pohyb je promyšlený a vede k poznávání okolí. Pokud miminku zavěsíme nad postýlku nebo do kočárku hračku, brzy se jí začne aktivně dotýkat a snaží se ji uchopit.
            V tomto měsíci života se dítě naučí vydávat více zvuků, chrochtat, kvičet, bručet, mlaskat a prskat. Občas dokonce dokáže napodobit některé hlásky či slabiky svého mateřského jazyka. Tyto hlásky po něm opakujeme v jejich správném znění a podporujeme miminko v dalším opakování. 

Aktivní a pasivní zkušenosti

            Miminko zažívá aktivní i pasivní zkušenosti, z nichž si odnáší mnoho poznatků. Aktivní jsou všechny zkušenosti, ve kterých je dítě původcem děje. Například, po několikátém zmáčknutí hudební hračky začne dítě chápat souvislost mezi zmáčknutím a zvukem vycházejícím z hračky. Uvědomění si souvislosti mezi příčinou a následkem představuje počátek samostatného myšlení. 

            Pasivní zkušenosti jsou všechny ty, které miminku zprostředkuje jeho okolí. Opakování pravidelných rituálů, jako jsou koupání, zpívání ukolébavky či čtení pohádek, učí dítě pravidelnosti a řádu. Ty mají za následek pocity spokojenosti a harmonie z něčeho důvěrně známého.

 Výchova dítěte 

            Druhé čtvrtletí prvního roku života je typické především pro rozvoj sociálních vztahů. Stále se posiluje blízký vztah s rodiči, kteří jsou středobodem dětského vesmíru. Miminko však začíná rozpoznávat též širší příbuzenstvo a se zvědavostí pozoruje cizí osoby. Pomalu začíná rozumět i některým gestům a mimickým výrazům a samo je napodobuje.

             V této době by se miminko mělo naučit pohybovat hlavou na všechny strany. Můžeme mu pomoci pohybováním hračky, za kterou bude hlavičku otáčet. Ve 4. až 5. měsíci by se také dítě mělo naučit přetáčet samostatně na bříško a zpět na záda. Pokud to zatím neumí, pomůžeme mu něžným zatažením za ručičku a zatlačením na zadeček. Od narození také kojenci zpíváme či předčítáme nejrůznější říkanky. Dítě se tak seznamuje s rytmem a intonací, které jej mohou uklidnit, když je plačtivé.

 Hračky pro pětiměsíční miminko

hračky pro 5 měsíční miminko

K černobílým hračkám přidejte barevné hračky s černobílými prvky.

miminko 5 měsíc

Do dětské hry zařazujeme hračky z různých materiálů, aby se miminko naučilo různorodosti.

Minuli jste předchozí měsíce?
Pojďjte si je doplnit:

1. měsíc miminka aneb Perný začátek
2. měsíc miminka aneb 1. úsměv
3.měsíc miminka aneb Každé dítě jedinečné
4.měsíc miminka aneb Více a lépe