Poštovné zdarma a dárek při nákupu nad 1300 Kč.

Jak vidí novorozenec: vsaďte na černobílé kontrasty

od kdy vidí miminka

Je tady den D. Konečně si z porodnice nesete domů ten malý uzlíček lásky, který chcete zahrnout co nejlepší možnou péčí a co nejkvalitnějšími věcmi. Celá rodina chce vaše novorozené miminko vidět a darovat mu něco “do kolébky”. Směřujte je k tomu, aby mu místo nevhodných dárků v křiklavých barvách věnovali speciální černobílou kontrastní hračku, která podpoří jeho správný vývoj.

jak-vidi-novorozenec

Ptáte se, kdy a co miminko vlastně vidí? Po narození ovládá dítě vůlí pouze oční svaly, ostatní mají na svědomí podvědomé reflexy. Novorozené dítě vidí pouhý zlomek toho, co dospělý člověk, a to až 30 krát méně, i proto zpočátku reaguje pouze na osoby a předměty do vzdálenosti asi 30 - 50 cm, a to bez větších detailů. Vše, co je ve větší dálce, vidí rozmazaně. Co se týče barev, novorozenec vidí hlavně odstíny v černo bílém a šedém spektru. Pro jeho správnou zrakovou stimulaci jsou proto ideální předměty s kontrastním provedením těchto barev, se vzorem šachovnice či pruhy. 

kdy začínají vidět miminka

Zrak novorozence se vyvíjí postupně, a to jak ostrost vidění, barevnost, prostorové a periferní vidění, tak tzv. žlutá skvrna, tedy místo nejostřejšího vidění. Abyste svému miminku pomohli s tímto vývojem, můžete jeho zrak stimulovat právě hračkami v kontrastním černobílém provedení, které jej snadno zaujmou a probudí přirozenou touhu poznávat a objevovat. Tyto předměty můžete novorozenci umisťovat do zrakového pole a pohybovat jimi ze strany na stranu, nahoru dolů. Dítě na hračky fixuje obě oči, to zajistí souměrný vývoj žlutých skvrn a může tak předejít šilhání v pozdějším věku či jiným problémům se zrakem. Miminko navíc hračky uchopuje a nastavuje je očím tak, aby je mohlo důkladně prozkoumat. Kromě zrakové stimulace tak mohou černobílé hračky pomoci rozvinout správnou kooperaci očí a rukou.

Beru

A jak se zrak vyvíjí dál? Vývoj zraku novorozence probíhá přibližně do jednoho roku věku. V prvním měsíci života se k černé a bílé připojuje sytě červená, ve 3. až 4. měsíci začíná dítě rozlišovat i jiné barvy, jako jsou žlutá a zelená, a od půl roku už jsou děti schopné rozeznávat více detailů, proto je snadno zaujme jakýkoli předmět. Barevné a zvukové hračky jsou vhodné až pro děti přibližně od 6. měsíce věku. Teprve přibližně v roce života dosahuje zrak úrovně dospělého. Pokud jej po tuto dobu vystavujeme těm správným vizuálním podnětům, pomůžeme nejen vývoji zraku, ale také stimulaci mozkových buněk. Dítě je do svých tří let života schopné přijmout ohromné množství podnětů. Je tedy jen na vás, nakolik mu s tímto vývojem pomůžete.

Kontrastní leporelo

Hledáte pro své miminko právě takové stimulující hračky, o jakých výše mluvíme? Pak se podívejte na nabídku v našem Šapitó. Stejně jako v opravdovém cirkuse, i u nás najdete nevyčerpatelnou hravost a fantazii, která je pro vývoj dětí nesmírně důležitá. Na web tudy.