Úchop a hmat aneb Funkce ruky

psychomotoricky vyvoj 4 mesic
 
Ruka je výkonným orgánem úchopu, který je řízený mozkem.

Úchop je dominantní funkcí ruky. Správný úchop je závislý na schopnosti stereognosie, tj. rozpoznávání předmětů hmatem a zjišťování jejich prostorových vztahů při vyloučení účasti ostatních smyslů. Hmat a úchop mají tedy určitou hierarchii.
Úchopu jako funkci je hmat jako tělový smysl nadřazen. Pro správnou funkci ruky je velmi důležité čití, které rozlišujeme podle úrovně vnímání.

psychomotoricky vyvoj 4 mesic

Kožní  čití - receptory na povrchu kůže předávájí informace o změnách tepelných (teplo či chlad), o změnách tzn. taktilních (dotyk nebo tlak), i o bolestivých podnětech (extrémní působení chladu či tepla – spálení či omrznutí, vysoký práh mechanického dráždění - jako vpich, štípnutí, bolestivý tlak apod.).

Hluboké čití -  receptory ve svalovém, šlachovém či kloubním aparátu ruky dodávají informace o poloze, aktivním nebo pasivním pohybu, tlaku, vibraci, o změnách silových, také v extrémním případě o bolesti.

Informace z obou úrovní jsou vedeny drahami zadních provazců do vyšších úrovní CNS, kde jsou zpracovávány a je vyhodnocována jejich důležitost. Kvalita úchopu tak úzce souvisí s vývojem CNS.

Úchop se stává aktivním dotykem za spoluúčasti hmatu a dalších doplňujících složek.
Jeho hlavním úkolem je ve většině případů dotýkaný předmět držet s eventuálním dalším úkolem manipulace uchopeného předmětu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení