Certifikáty

Výrobky pocházející z textilního ateliéru Šapitó mají aktuální certifikát o zdravotní nezávadnosti, který vydal Technický a zkušební ústav stavební v Českých Budějovicích.

Pro spotřebitele platí tyto závěry:
Certifikované výrobky jsou ve shodě se specifikovanými normami a odpovídají ČSN EN 71, č.1-3 o nezávadnosti a bezpečnosti a Vyhlášce MZ ČR č.84/2001 Sb.

Hračky Šapitó jsou určeny pro děti od 0 do 3 let.

    certifikát_2017


Hračky Šapitó jsou držitelem národního ocenění Správná hračka.

        Správná hračka Správná hračka

Ocenění Správná hračka získaly také autorské textilní knížky Agnes a Domeček a v roce 2011 Zavináči.

  
Správná hračkasprávná hračka

 CO JE HRAČKA?

Hračkou ve smyslu nařízení vlády č. 19/2003 Sb. se považuje jakýkoliv výrobek navržený nebo zjevně určený ke hraní pro děti mladší 14 let.

Normy pro hračky
Základní požadavky na hračky stanovuje řada norem ČSN EN 71-1 až 71-11, kde se hodnotí bezpečnost hračky.

Hračky pro děti 0 - 3 roky

Pro děti ve věku do tří let jsou stanoveny hygienické požadavky vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 84/2001 Sb.
Aby mohl být výrobek uveden na trh jako hračka vhodná pro děti do 3 let, je potřeba provést na ní zkušební testy, které se provádějí ve zkušebnách. U nás např. Textilní zkušební ústav v Brně, Technický a Zkušební ústav stavební Praha  (Zkušební ústav lehkého průmyslu v Českých Budějovicích) nebo Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně.

Co se na hračce zkouší?

Hořlavost hraček, bezpečnost hraček (mechanické a fyzikální vlastnosti), zdravotní nezávadnost, zkouška odolnosti materiálu vůči působení potu a slin, stanovení podílu textilních vláken ve směsích, pevnost a tažnost tkanin a pletenin, pevnost v dalším trhání, pružnost materiálu, obsah migrujících prvků, uvolňování formaldehydu, ftalátu, chemické zkoušení pryže zdravotně nezávadné, způsob balení (přítomnost folií) aj.
U mechanických vlastností to je např.:
- obsah malých částí a možnost jejich odtržení, hrany a hroty na hračce, obsah fólií, velikost hračky, šňůry na hračce, pevnost švů...

Zkušebny vydávají po zdařilém ozkoušení tzv. Prohlášení o shodě. Toto prohlášení by měl mít v podstatě každý výrobce, který uvádí na trh hračku. Hračka, která úspěšně prošla zkušebnou, je také označena CE, proto nakupujete-li hračky s tímto označením, můžete spát klidně, protože české normy jsou jedny z nejpřísnějších v EU. Někteří čínští výrobci tento symbol zneužívají a pak jej vysvětlují jako označení "China export" a hračky jsou samozřejmě bez testů.

Další přísnější ozkoušení hračky pak nese označení Bezpečná hračka (vydává ZÚLP) a Bezpečná a kvalitní hračka (vydává ITC Zlín).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení